Europska komisija ne posustaje, novi pritisak na Google i Apple zbog digitalnih monopola

Danas je Europska komisija objavila preliminarne nalaze protiv Alphabeta, matične tvrtke Googlea, te naložila Appleu poboljšanje interoperabilnosti između njegovih operativnih sustava i uređaja trećih strana....

Bug.hr četvrtak, 20. ožujka 2025. u 08:08

Taman kad se mislilo da je EU smanjila pritisak na američke korporacije i da se napetost oko Zakona o digitalnim tržištima (DMA) između EU i SAD-a stišava, dolazi do nove eskalacije. Najnovije mjere protiv Googlea i Applea nagovještavaju veću konfrontaciju između dviju ekonomskih sila.

Google na tapeti zbog povlaštenog položaja

Europska komisija optužila je Google za kršenje DMA-a zbog favoriziranja vlastitih usluga u rezultatima pretraživanja i ograničavanja aplikacijskih developera da informiraju korisnike o jeftinijim alternativama izvan Google Play trgovine. Takve prakse smatraju se ograničavanjem tržišnog natjecanja i sužavanjem izbora za potrošače.

Google bi mogao platiti kazne do 10% svojih globalnih godišnjih prihoda ako ne postupi u skladu s nalazima Komisije. Tvrtka je izrazila zabrinutost da bi naložene promjene mogle negativno utjecati na potrošače kroz kompliciranje funkcije pretraživanja i potencijalno smanjenje prometa prema lokalnim tvrtkama.

Apple prisiljen otključati svoju "tvrđavu"

U odvojenom slučaju, Appleu je naloženo da poboljša interoperabilnost između iOS operativnog sustava i uređaja trećih strana poput pametnih satova i slušalica. Ova direktiva ima za cilj otvaranje Appleovog kontroliranog ekosustava osiguravanjem da uređaji trećih strana mogu pristupiti značajkama poput iOS obavijesti i mogućnostima dijeljenja datoteka sličnim AirDropu.

Iako ova odluka ne nameće odmah novčane kazne, nepoštivanje bi moglo dovesti do daljnjih mjera prema DMA-u, potencijalno rezultirajući financijskim sankcijama.

Apple oštro protiv odluke EU o interoperabilnosti

Apple je u izjavi za 9to5Mac odlučno odbacio najnoviju odluku Europske unije koja propisuje specifične zahtjeve interoperabilnosti koje kompanija mora implementirati u narednim mjesecima.

"Današnje odluke nas zatrpavaju birokracijom koja usporava razvoj inovacija za europske korisnike i prisiljava nas da besplatno ustupamo nove funkcije tvrtkama koje ne podliježu istim pravilima. Ovo šteti našim proizvodima i europskim korisnicima," navodi Apple te dodaje da će "nastaviti suradnju s Europskom komisijom kako bi objasnili svoje zabrinutosti u ime korisnika."

Posebno ih zabrinjava zahtjev za otvaranjem pristupa iOS sustavu obavijesti. Tvrde da bi takve mjere omogućile kompanijama prikupljanje svih korisničkih obavijesti u nešifriranom obliku na njihove poslužitelje, čime bi se zaobišle sve zaštite privatnosti koje Apple inače primjenjuje.

Zaoštravanje odnosa preko Atlantika

Ove provedbene mjere događaju se usred pojačanih napetosti između EU-a i SAD-a, pri čemu američki predsjednik Donald Trump karakterizira antitrustovske kazne EU-a kao ekvivalent carinama na američke tvrtke. Američka administracija nagovijestila je moguću odmazdu, uključujući carine, kao odgovor na ono što percipira kao nepošteno postupanje prema američkim tehnološkim divovima. Međutim, Europska komisija ostaje pri stavu da sve tvrtke koje posluju u EU moraju poštovati njezine propise, bez obzira na njihovu zemlju podrijetla.

Bitka za digitalni suverenitet

Strategija EU komisije postaje sve jasnija - inzistiranjem na provedbi DMA-a nastoji se stvoriti ravnopravnije digitalno tržište i ograničiti dominacija američkih tehnoloških divova. Krajnji cilj Europske komisije vjerojatno nije samo regulatorno kažnjavanje, već dugoročno jačanje europskog digitalnog suvereniteta i stvaranje uvjeta u kojima bi europske tehnološke tvrtke mogle ravnopravnije konkurirati. Pitanje je hoće li ova strategija donijeti željene rezultate ili će samo produbiti transatlantske tenzije, potencijalno na štetu europskih potrošača i gospodarstva.