Projekt GENIGMA: traže se igrači videoigara koji će pomoći u istraživanju raka dojke

Svatko s pametnim telefonom s bilo kojeg mjesta na svijetu može besplatno preuzeti igru GENIGMA i dati svoj izravan doprinos istraživanju

Mladen Smrekar ponedjeljak, 31. siječnja 2022. u 14:51

Centar za genomsku regulaciju CRG i Nacionalni centar za genomsku analizu CNAG-CRG iz Barcelone pokrenuli su videoigru GENIGMA koja potiče igrače da rješavaju zagonetke i generiraju znanstvene podatke iz stvarnog svijeta kako bi otkrili promjene u genomskim sekvencama i unaprijedili istraživanje raka dojke.

Na dvije platforme i četiri jezika

Igra je dostupna na iOS-u i Androidu, na engleskom, španjolskom, katalonskom i talijanskom jeziku i rezultat je dvoipolgodišnjeg znanstvenog projekta.

Stanične kulture odgovorne su za otkriće cjepiva, kemoterapije za rak ili IVF za neplodnost. To ih čini stupom moderne biologije. Međutim, nedostatak referentnih karata genoma ograničava trenutni znanstveni napredak. 

"To je kao da tražite od ljudi da se kreću modernim gradovima koristeći karte iz prošlosti. Uz pomoć drugih ljudi, možemo ažurirati ove karte, što će nam omogućiti brz napredak u istraživanju raka dojke", objašnjava profesor Marc A. Marti-Renom, voditelj istraživačke skupine koja je razvila metode za stvaranje genomskih referentnih karata vizualizacijom genoma u trodimenzionalnom prostoru.

Međutim, to zahtijeva značajno vrijeme i resurse za obuku umjetne inteligencije, kao i ogromnu računsku snagu.

"Inteligencija krda"

Istraživači vjeruju da bi podaci koje generiraju igrači mogli biti učinkovitija metoda ažuriranja referentnih karata u usporedbi s korištenjem samo umjetne inteligencije. Oni smatraju da i "inteligencija krda" velikog broja igrača može pružiti kreativna rješenja nedostupna umjetnoj inteligenciji.

Igra je dostupna na iOS-u i Androidu
Igra je dostupna na iOS-u i Androidu

Da bi sudjelovali u igri GENIGMA, igrači moraju riješiti zagonetku koja uključuje niz blokova različitih boja i oblika. Svaki niz predstavlja genetski slijed u staničnoj liniji raka, a način na koji igrači organiziraju blokove potencijalno je rješenje za lokaciju gena.


Igrači moraju reorganizirati blokove tako da postignu najveći mogući rezultat. Što je veći broj igrača i veći rezultat, veća je vjerojatnost da su istraživači pronašli ispravan slijed za određenu lokaciju na referentnoj karti.

Kolektivna rješenja

Svatko s pametnim telefonom s bilo kojeg mjesta na svijetu može besplatno preuzeti GENIGMA-u i dati izravan doprinos istraživanju. GENIGMA će analizirati rješenja koja igrači pružaju kao kolektiv i iskoristiti kreativna rješenja koja se ne mogu pronaći determinističkim algoritmima.

Istraživači će za početak pokušati odgonetnuti referentnu mapu genoma za staničnu kulturu raka dojke T-47D. Procjenjuje se da bi 30 tisuća igrača koji prosječno riješe po 50 igara generiralo dovoljno podataka za otkrivanje referentne karte 20.000 gena u ovoj staničnoj liniji raka dojke.